ملاقات ازدواج دستگیری اخبار حوادث

ملاقات: ازدواج دستگیری اخبار حوادث

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی ارز مسافرتی هم‌قیمت بازار شد!

با وجود اینکه قرار بود طبق مصوبه دولت و در قالب بسته تازه ارزی، ارز مسافرتی در صرافی‌ها و با نرخی حدود یک درصد بالاتر از بازار ثانویه ارائه شود، ولی با توجه به

ارز مسافرتی هم‌قیمت بازار شد!

ارز مسافرتی هم قیمت بازار شد!

عبارات مهم : بازار

با وجود اینکه قرار بود طبق مصوبه دولت و در قالب بسته تازه ارزی، ارز مسافرتی در صرافی ها و با نرخی حدود یک درصد بالاتر از بازار ثانویه ارائه شود، ولی با توجه به عدم آماده بودن ساز و کار مورد نیاز فعلا ارز مسافرتی با این قیمت ها وجود نداشته و هم قیمت با بازار آزاد هست؛ دلار اکنون تا مرز ۱۱ هزار تومان در بازار قیمت خورده هست.

به گزارش ایسنا، ماجرای پرحاشیه ارز مسافرتی همچنان ادامه دارد. از فروردین ماه امسال و در جریان عوض کردن سیاست دولت در حوزه ارزی نحوه پرداخت ارز به مسافران عوض کردن کرد و به هر مسافر بر اساس کشور مقصد تا سقف ۱۰۰۰ یورو و با قیمت حدود ۵۰۰۰ تومان پرداخت می شد؛ ولی ولی و اگرهای بسیاری در رابطه با نحوه پرداخت این ارز مسافرتی وجود داشت و در نهایت بحث از بین بردن آن از قیمت رسمی مطرح و در بسته تازه ارزی به مرحله اجرا درآمد. در سیاست تازه قرار بر این شد تا تامین ارز مسافرتی در صرافی ها انجام شده است و مسافر بتواند با ارائه مدارک سفر تا سقف ۵۰۰۰ یورو دریافتی داشته باشد که قیمت آن نیز طبق نرخی که در بازار ثانویه و در سامانه نیما به طور روزانه تامین می شود، تا یک درصد بالاتر باشد. در بازار ثانویه که در روزهای اخیر معاملات آن به طور وسیع تریر انجام می شود، ارز ناشی از صادرات عرضه شده است و واردکنندگان آن را خریداری می کنند. قیمت گذاری در این بازار به صورت توافقی و روزانه بر اساس عرضه و تقاضا شکل می گیرد و در روزهای گذشته بین ۸۰۰۰ تا ۹۰۰۰ تومان جهت دلار قیمت خورده هست؛ از این رو صرافی ها باید ارز خود جهت چند بخشی که امکان فروش آن را دارند، تا یک درصد بالاتر عرضه کنند.

در شرایطی مسافران از سه شنبه هفته گذشته با قطع شدن عرضه ارز مسافرتی در بانک ها مواجه و جهت تامین نیاز به سمت صرافی ها حرکت کردند که هنوز اوضاع مشخصی جهت آنها در بازار آزاد وجود ندارد آیا که اولا هیچ مشخص نیست کدام یک از صرافی ها امکان عرضه ارز مسافرتی را دارند و گذری در بازار نشان می دهد که تمامی صرافی ها در این باره اقدام نمی کنند. از سوی دیگر محدود صرافی هایی که قیمت گذاری بر اساس بازار ثانویه انجام داده اند، ارز مسافرتی با قیمت یک درصد بالاتر از این بازار تحویل نمی دهند و عملا مسافر باید ارز را با قیمت بازار آزادی تامین کند که اکنون جهت دلار تا حدود ۱۱۰۰۰ تومان و یورو تا بیش از ۱۲۰۰۰ تومان است.

ارز مسافرتی هم‌قیمت بازار شد!

دلایل این عنوان به مسئله مهم تامین منبع ارزی برمی گردد؛ جهت اینکه صرافی ها بخواهند ارز را با قیمت بازار ثانویه بفروشند، باید جهت آن ورودی و منبع تغذیه داشته باشند که منبع تامین ارز آنها در دو بخش محدود می شود؛ اول اینکه ارز را از مشتری بر مبنای قیمت گذاری بازار ثانویه خریداری کرده باشند تا بتوانند یک درصد بالاتر بفروشند و دیگر راه اینکه ارز آنها از معاملات در بازار ثانویه و یا همان سامانه نیما تامین شده است باشد.

این در حالی است که توضیحات دریافتی از صرافی ها از این حکایت دارد که در مرحله اول که طبق مصوبه دولت صرافی ها مجاز به خرید ارز شده است اند، تقریبا هیچ مشتری حاضر نیست ارز خود را با قیمت بازار ثانویه که حدود ۹۰۰۰ و کمتر است به صرافی بفروشد آیا که اکنون بازار آزاد قیمت بالاتری داشته و به آسانی می تواند با اختلاف حداقل ۱۵۰۰ تومانی در هر دلار معامله خود را انجام دهد.

با وجود اینکه قرار بود طبق مصوبه دولت و در قالب بسته تازه ارزی، ارز مسافرتی در صرافی‌ها و با نرخی حدود یک درصد بالاتر از بازار ثانویه ارائه شود، ولی با توجه به

از سوی دیگر تامین ارز در سامانه نیما است که این نیز ماجرای خود را دارد، به هر حال صرافی ها هنگامی که ارز را در سامانه خریداری می کنند باید در کشور دیگری به حساب صرافی واریز شده است و به اسکناس تبدیل شود. در مرحله بعد ورود اسکناس به کشور و از طریق گمرک است که هر دو مرحله هم وقت بر و هم هزینه خاص خود را به همراه دارد که در مجموع این هزینه ها بالاتر از آن یک درصدی است که جهت صراف تعیین شده است تا بالاتر از قیمت بازار ثانویه بفروشد، بنابراین ورود ارز از این طریق هر چند که به گفته صرافان می تواند به مرور باعث شکسته شدن قیمت ها در بازار و تعدیل آن شود، ولی فعلا تا تعیین ساز و کار و اجرایی شدن آن وقت بر بوده و نمی تواند پاسخگوی مسافر باشد.

در شرایطی که صرافی ها فعلا عنوان می کنند دسترسی به ارز با قیمت ثانویه ندارند بعد امکان فروش با همان قیمت و حتی یک درصد بالاتر از آن را هم نخواهند داشت. در این حالت ارز مسافرتی معنا نداشته و مسافران فعلا باید با قیمت آزاد خرید کنند تا اینکه در هفته های پیش رو و با هماهنگ شدن زمینه های مورد نیاز بتوانند جهت تامین ارز با قیمت بازار ثانویه اقدام کنند.

ارز مسافرتی هم‌قیمت بازار شد!

واژه های کلیدی: بازار | مسافر | مسافرت | مسافران | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs